maseczki ochronne

Maseczki jednorazowe, wielorazowe i przyłbice ochronne – skuteczność ochrony przed czynnikami szkodliwymi

Prawidłowa ochrona twarzy i dróg oddechowych to kluczowy element zabezpieczenia pracownika, narażonego na oddziaływanie czynników, mogących pośrednio lub bezpośrednio oddziaływać na stan jego zdrowia i życia.

Maseczki na twarz ochronne – podstawa ochrony w miejscach zanieczyszczonych

Prawidłowa ochrona dróg oddechowych oraz twarzy jest niezbędna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z czynnikami, mogącymi dostać się do układu oddechowego. Dotyczy to zarówno:

  • czynników fizycznych i chemicznych – jak pyły pochodzące z procesów produkcyjnych, chemikalia i zanieczyszczone smogiem i produktami ubocznymi spalania powietrzem– jak i
  • czynników biologicznych – wirusów, bakterii czy alergenów, unoszących się w powietrzu.

Niezależnie od rodzaju maseczki, ich skuteczność filtrująca zanieczyszczenia określana jest przez dwa główne czynniki, a mianowicie:

  • rodzaj warstwy filtrującej zanieczyszczenia – czyli ilość warstw maseczki oraz rodzaj włóknin, jakie zostały użyte do jej produkcji i
  • maksymalny przeciek zewnętrzny – parametr określający procentowo ilość powietrza, jaka przedostaje się na zewnątrz maski przez nieszczelności – tj. miejsca, w których nie jest ona idealnie dopasowana do twarzy; wartość ta określana jest przez klasę maseczki.

Każda maseczka powinna być zakładana i zdejmowana z zachowaniem podstawowych zasad higieny i za każdym razem dopasowywana do twarzy użytkownika zgodnie z wytycznymi producenta.

Maseczki ochronne jednorazowe czy wielorazowe?

Jednorazowe maseczki ochronne i maseczki ochronne wielorazowe o takiej samej klasie powinny posiadać taka sama skuteczność ochrony. Niemniej jednak, wskutek innej ich budowy – maseczki wielorazowe to zazwyczaj maseczki ochronne profilowane i maseczki ochronne wielorazowe z filtrem – ich skuteczność  jest zatem wyższa (dopasowanie do twarzy i możliwość dobrania odpowiedniego do potrzeb filtra zwiększają ich szczelność i skuteczność). Jednorazowe maseczki ochronne, do kupienia tutaj, stosowane są głownie w miejscach, w których konieczne jest zachowanie bezwzględnej higieny i niemożliwe jest szybkie dezynfekowanie maseczek ochronnych wielorazowych – dotyczy to przede wszystkim służby zdrowia, gdzie wykorzystywane są maseczki ochronne medyczne.

Maseczki ochronne czy przyłbice ochronne?

Przyłbica ochronna z zasady spełniać ma role maseczki ochronnej. Pełni jednak również dodatkową funkcję. Dzięki swojej budowie chroni twarz i oczy użytkownika – jest bowiem plastikową, przezroczystą przesłoną z zapięciem zakładanym na głowę. Przyłbice zalecane są osobom mającym przez długi czas kontakt z dużą ilością osób i możliwość zakażenia drogą kropelkową (nie są ochroną w przypadku unoszących się w otoczeniu zanieczyszczeń, pyłów i substancji chemicznych).