Kiedy impregnować obuwie?

Z pewnością każdy przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją zbyt wcześniej zniszczonych butów. No bo jak inaczej wytłumaczyć sytuacje, gdy po niespełna jednym roku od zakupu buty są w stanie, który jednoznacznie wskazuje na konieczność ich wyrzucenia. Czy winą tu jest producent? Kiepska jakość wykonania? A może nieprawidłowe używanie przez właściciela?

Dlaczego buty się niszczą?

Głównym powodem zbyt szybkiego zużywania się butów jest brak odpowiedniego ich zabezpieczania przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także brudem, wilgocią i solą.
Oczywiście pewnym wyjściem było by codzienne, kilkukrotnie bardzo skrupulatne czyszczenie butów, jednak choć miało by to pewną skuteczność, to w końcu człowiek nie może całego dnia poświęcać tylko na czyszczenie butów.

Kluczem jest zabezpieczenie

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zaraz po zakupie i przynajmniej dwa razy do roku impregnować buty. Pozwoli to na zabezpieczenie ich przed wszystkimi największymi zagrożeniami, które powodują szybsze niż zwykłe niszczenie się butów.
Impregnacja butów powinna być przeprowadzana około dwóch razu do roku. Najważniejsza to ta jesienna, która przygotuje buty na najgorszy dla nich okres, czyli jesień i zimę. Druga impregnacja powinna przeprowadzana być w czasie wczesnej wiosny, jednak to właśnie ta zimowa jest kluczowa dla trwałości butów, ponieważ to w czasie zimy i jesieni występuje zarówno wzmożona wilgoć i brud, ale także ogromne ilości soli, które zwyczajnie rujnują każde buty, które tylko się z nią zetkną.