klasyczne brogsy na codzień

Skąd wzięły się brogsy i kiedy warto je założyć?

Choć panowie nie noszą szpilek, dla wielu z nich eleganckie obuwie jest równie ważne, co dla kobiet. Jednymi z bardziej popularnych i uniwersalnych typów eleganckiego obuwia dla mężczyzn są brogsy. Jasnobrązowe, kasztanowe lub czarne są idealnym wyborem dla tych mężczyzn, którzy lubią wyglądać elegancko.

Brogsy męskie – skąd się wzięły?

W ubiegłym wieku brogsy noszone były głównie na polach golfowych i traktowane jako obuwie sportowe. Jako eleganckie buty zasłynęły głównie dzięki gwiazdom estrady i piosenkarzom, którzy chętnie je nosili do swoich odświętnych kreacji. Okazuje się jednak, że męskie brogsy mają znacznie dłuższą historię. Początkowo zadebiutowały jako… obuwie dla myśliwych i pracowników polowych. Od tego też pochodzi ich nazwa – z języka irlandzkiego „brog” oznacza po prostu ciężkie buty robocze.

Stworzone zostały dla pracowników podmokłych terenów, którzy mieli problem z przemakającym obuwiem. Co prawda męskie brogsy nie chroniły przed wilgocią, jednak dzięki ozdobnemu dziurkowaniu dużo szybciej wysychały. Warto zaznaczyć, że było to jeszcze przed czasami, kiedy kalosze stały się powszechnym obuwiem dla rolników i pracowników polowych.

Eleganckie i praktyczne

Dziś brogsy zakłada się głównie do eleganckich kreacji, ale nie tylko. Świetnie sprawdzą się one do bardziej luźnego stroju, składającego się chociażby z jeansów i koszuli. Wybierając brogsy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolorystykę – choć różnice w odcieniu często są niewielkie, tak naprawdę mogą być one bardzo ważne. Oprócz tego panowie opisują ten typ obuwia jako bardzo wygodny i praktyczny. Są one więc całkowitym przeciwieństwem eleganckiego obuwia dla kobiet. Krótko mówiąc, brogsy są tym typem butów, które każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej garderobie, niezależnie od wieku i preferencji – wybierz ze sklepu internetowego Patine.