Rodzaje skóry – pielęgnacja, konserwacja i renowacja

Coraz większe zainteresowania wyrobami ze skóry wiąże się z ekskluzywną modą, bo to właśnie skórzana galanteria, buty i wiele dodatków, uważane są za jeden z najważniejszych przejawów elegancji. Jednak poza modą i galanteryjną próżnością wiele osób, kupując te wyroby, kieruje się ich niezaprzeczalnymi zaletami, przede wszystkim cenią trwałość i komfort, jaki zapewniają, chociażby skórzane buty czy rękawiczki.

Rodzaje skóry – pielęgnacja

Jest kilka rodzajów skóry, a wiedza na ten temat może okazać się istotna, gdy zajdzie konieczność renowacji wyrobów. Będzie podstawą odpowiedniego dopasowania środków konserwujących i preparatów do renowacji skóry.

* Skóra zamszowa ma charakterystyczną włosowatą strukturę powierzchni (rodzaj meszku), z włoskami dłuższymi niż w nubuku (nubuk jest przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry). Zamsz charakteryzuje się delikatną i przyjemną w dotyku formą. Podatny jest jednak na uszkodzenia, zabrudzenia i wilgoć, dlatego wymaga częstego czyszczenia i konserwacji. Renowacja skóry https://multirenowacja.pl/category/renowacja-skor zamszowej wymaga użycia specjalnych preparatów.

* Skóra licowa charakteryzuje się gładką strukturą i jednobarwną pigmentacją, a także zabezpieczającą przed ścieraniem warstwą lakieru. Do pielęgnacji i konserwacji tej skóry zaleca się stosowanie środków na bazie wosku pszczelego.

* Skóra cielęca, ze względu na swoją delikatność, wymaga czyszczenia wilgotną szmatką oraz użycia kremu ochronnego.

* Skóra lakierowana jest błyszcząca, bo pokrywa ją kilka warstw lakieru. Pielęgnuje się ją specjalnymi preparatami i olejem roślinnym, można też nałożyć mleczko do skór lakierowanych. Renowacja skóry lakierowanej wymaga odpowiednich preparatów do impregnacji.