Jak wybrać odpowiednie wkładki do butów?

Przy zakupie nowej pary obuwia często można natknąć się na ciekawe akcesoria, sprzedawane w sklepach obuwniczych, jakimi są specjalne wkładki do butów. Dzięki korzystaniu z nich można przedłużyć świeżość obuwia, jak i zwiększyć komfort noszenia. Jakie wkładki wybierać i kiedy warto je nosić?

Ochrona przed potem

Podstawową funkcją, jaką pełni większość wkładek do butów, jest ochrona przed potem. Cały pot jest bowiem absorbowany przez wkładkę, którą zawsze można wymienić, podczas gdy wnętrze obuwia pozostaje na dłużej świeże i nie występuje problem z nieprzyjemnym zapachem. Tego typu wkładki dostępne są w większości sklepów obuwniczych, a wybrać je można na podstawie rozmiaru stopy, tak samo jak wybiera się buty. Ich cena zazwyczaj nie jest zbyt wygórowana, a w pakiecie można dostać kilka par wkładek, których można użyć w wielu rodzajach obuwia.

Wkładki zapewniające wygodę podczas noszenia

Rzadziej spotykane są wkładki do butów, które dodatkowo zapewniają wygodę podczas noszenia. Mogą to być profilowane akcesoria dla osób z wadami kończyn dolnych lub żelowe wkładki, które można nosić nawet w sandałach lub butach na obcasie. Zazwyczaj tego typu wkładki kupuje się pojedynczo i są one nieco droższe od standardowego zabezpieczenia antypotowego. Są one również antypoślizgowe, co dodatkowo zwiększa komfort noszenia butów, które są niewygodne i łatwo w nich o uraz podczas dłuższych spacerów.